Ми люди. Найкраща цінність, яка у нас є, це Життя і бути Людиною. На цій сторінці ми починаємо зображати ресурси для підтримки українських сімей. У кожного з нас є свій Дім та своя історія життя, але насправді у нас ОДИН БУДИНОК і ОДНА ІСТОРІЯ ЖИТТЯ. Ми віримо в Силу Світу та Любові та віримо, що світло кожного серця створює Світлий Світ.

Сім’ї, які перебувають в Україні та приїхали з України, позбавлені своїх улюблених українських дитячих книг. Для дітей це особливо важливо, адже добрі історії їхньою рідною мовою – частина їхнього щасливого будинку. Ми працюємо над тим, щоб надати ці історії у вигляді аудіофайлів, друкованих та цифрових книг українською мовою.

Ось і перші добрі та ніжні казки українською мовою. Будь ласка, поділіться ними з українськими сім’ями. Незабаром казок буде більше.
Мир для Миру!
З любов’ю, Ольга та Джофф

We are People. The best value that we have is Life, and being Human. On this page, we start to display resources for supporting Ukrainian Families. Everyone from us has our own Home, and own life story but really we have ONE HOME and ONE LIFE STORY. We believe in the Power of Peace and Love and we believe that light from each heart creates our light World.

Families displaced in and from Ukraine are without the normalcy of their favorite Ukrainian children’s books. For children, this is especially important because kind stories, in their native language, are part of their happy home. We are working to provide these stories as audio files, print, and digital books in the Ukrainian language.

Here are the first kind and gentle fairy tales in Ukrainian. Also is a self-regulating practice.
Please, share them with Ukrainian families. More fairy tales will appear soon.
Peace for the World!
With love, Olga & Joff

Від Серця до Серця заради щасливішого Світу
From Heart to Heart for a Happier World

Книги у подарунок
Books-gift

500 books-gift with the wonderful support from the printing company Lulu
500 книжок-подарунок завдяки чудовій підтримці друкарні Lulu


Библиотека
Library

Ласкаво просимо до нашої Онлайн Бібліотеки!
Welcome to our Online Library
!

Відкрити Бібліотеку
Open Library
Відкрити казки тут 🙂 Ласкаво просимо!
Open the fairy tales here. Welcome!


Розмальовки
Coloring Pages

Ось кілька розмальовок для дітей, будь ласка, перейдіть за посиланням
Here are some coloring pages for children, please follow the link
розмальовкu / coloring pages


Практики саморегуляції
Self-regulation Practice

Також як системний наставник, я розробляю практики саморегуляції, перша тут. Якщо у вас є питання про саморегулювання або потрібна підтримка, будь ласка, зв’яжіться зі мною
З любов’ю Ольга

Also, as a systemic coach, I am developing self-regulation practices the first one is here. If you have any questions about self-regulation for individuals and groups, please contact me
With love Olga

Чарівні Руки – Від серця до серця
Magical Hands – From Heart to Heart


With love, Olga and Joff


About us
Contact